Polskie przyprawy

25/11/2020
Posted in e-Zajęcia
25/11/2020 Dorota Kaczmarska

Aktualnie mamy dostęp do przypraw z całego świata. Możemy sięgać także po różnorodne ich mieszanki. A jak dawniej radziły sobie polskie gospodynie domowe? W ich kuchni gościły staropolskie przyprawy ? czas, aby je przypomnieć i korzystać z ich niezwykłego smaku, aromatu i właściwości zdrowotnych.
O kuchni staropolskiej mówi się, że była skarbnicą aromatycznych potraw, które dodawały jedzeniu aromatu i smaku. Czas, aby je przypomnieć.

Anyż ? to popularna przyprawa korzenna, którą charakteryzuje słodkawy i wyrafinowany smak. Suche owoce wiecznie zielonego drzewa zwanego Badian Właściwy z aromatycznymi nasionami wykazują wiele właściwości leczniczych, kosmetycznych i kulinarnych.

Czarnuszka ? to przyprawa o ostrym, cierpkim, korzennym smaku. Jest świetną alternatywą dla pieprzu czy ostrych przypraw. Doskonale nadaje się do przyprawiania pieczywa, tłustych mięs, serów, przetworów, sałatek, kiszonej kapusty czy ogórków konserwowych. Czarnuszka eliminuje pasożyty, działa antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Usuwa toksyny z organizmu, obniża poziom cukru we krwi.

Cząber ? wykorzystywany jest od wieków do przyprawiania potraw w Europie. Przyprawę tę cechuje wyraźny, aromatyczny i pikantny smak. Podobno jest afrodyzjakiem. Cząber dodaje wyrazistości potrawom o łagodnym smaku. Można go stosować do zapiekanek, dań z jajecznicą czy grochem, fasolą i soczewicą. Warto nim wzbogacić smak farszy, zup, gulaszu. Dobrze smakuje również w daniach z kapustą, grzybami czy tłustym mięsem oraz jako dodatek do sosów.

Estragon ? aromatyczne zioło, zwane także dragankiem, które jest chętnie używane w kuchni i naturalnej medycynie. Można przyprawiać dania zarówno świeżym, jak i suszonym estragonem. Świetnie pasuje do potraw z różnego rodzaju mięsami, a także sosów, potraw z jajek, sałatek czy zup. Estragon poprawia apetyt oraz wykazuje właściwości przeciwbakteryjne. Zioło to jest cennym źródłem olejków eterycznych, fitosteroli, flawonoidów, karotenu, minerałów, garbników oraz witamin A i C.

Kminek ? najbardziej znany jest od wieków z polepszania trawienia potraw z grochu, fasoli czy kapusty. Sprawdza się jako przyprawa kuchenna do pieczywa, zup czy mięs. Jest naturalnym antidotum na niestrawność, wzdęcia czy brak apetytu. Warto dodawać go dopiero na końcu gotowania.

Majeranek jest surowcem zielarskim i przyprawą kuchenną. W związku z tym, że poprawia trawienie, warto używać go do dań ciężkostrawnych oraz tłustych mięs. Majerankiem można przyprawiać kiełbasy, dania z grochu, fasoli i kapusty, żurek czy baraninę oraz gęsinę. Warto stosować go w połączeniu z tymiankiem, rozmarynem czy szałwią.

W następnym wpisach postaram się przybliżyć kolejne rodzaje ziół zarówno polskich jak i innych, wydając się dla nas egzotycznych.

Dbajcie o siebie!

Dorota Kaczmarska