Działamy dalej!

Drodzy Podopieczni,

sytuacja związana z pandemią koronawirusa zmusiła nas ponownie do pozostania w domach, ale nasze zajęcia trwają nieprzerwanie – po prostu zmieniamy ich formę na e-zajęcia on-line. Skoro doskonale poradziliście sobie z tym wiosną, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby i tym razem Wam się udało! Każdego dnia Wasi instruktorzy i terapeuci będą publikować na naszym blogu zadania i pomysły na samodzielną pracę i ćwiczenia w domu. I tak jak poprzednio, zachęcamy Was gorąco do dzielenia się efektami Waszych starań. Będziemy je na bieżąco opisywać i publikować, by zachęcić innych do jeszcze większej aktywności!

Pamiętajcie, że w godzinach pracy placówek jesteśmy stale do Waszej dyspozycji. Możecie kontaktować się z nami telefonicznie, mailowo lub na platformie Zoom. Bardzo prosimy, abyście na siebie uważali, dbając o higienę oraz zdrowie swoje i swoich bliskich.

A tymczasem zapraszamy serdecznie do e-zajęć. Działamy dalej!

Ramka dla majsterkowicza

Witajcie! Wczoraj prezentowałem jak wykonać kartkę dla babci, a dziś zachęcam by wykonać upominek dla dziadka! Będzie to ramka dla majsterkowicza.

Potrzebujemy przede wszystkim ramki na zdjęcia. Może być drewniana lub z tworzywa sztucznego. Rozmiar i szerokość ramy jest dowolna, ale im większa tym więcej elementów dekoracyjnych potrzebujemy. Przygotuj wkręty, gwoździe, śruby, nakładki różnej średnicy, nakrętki i wszystko co znajdziesz w skrzynce z narzędziami. Jeśli takiej nie posiadasz, to w marketach budowlanych znajdziesz wszystkie niezbędne materiały. Pamiętaj, że można kupować nawet pojedyncze sztuki, na wagę, a cena zależy od wielkości i rodzaju. Ostatnim elementem jest klej. Najszybciej przykleimy klejem na gorąco, ale do tego potrzebujemy pistoletu. Alternatywą jest wykorzystanie dobrze znanego Wam uniwersalnego kleju szybkoschnącego. Dobrze połączy elementy i na pewno się sprawdzi.

https://www.youtube.com/watch?fbclid=IwAR1PWEEjG3rh4zDK72SX-naRwlK1eRCSDuf6s82q8fVeK-E-gT0bzSN9rQQ&v=q_H9Q3AHKsI&feature=youtu.be

 

Dzień Dziadka- kartka 3D

Moi Drodzy,
dzisiaj święto naszych Dziadków. Proponuję byście spróbowali wykonać kartkę techniką origami i sprawili radość seniorom. Pamiętajcie o życzeniach płynących prosto z serca!
Powodzenia 🙂

Trening pamięci

Ćwiczenie PAMIĘCI!!

Trening mózgu jest tak samo ważny, jak ten ciała. Dlaczego? Ludzka pamięć zachowuje się podobnie jak mięśnie, jeśli nie poddajemy jej systematycznemu wysiłkowi, szybko słabnie i zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Systematyczny trening pozwoli utrzymać ją w znakomitej kondycji.

Dlatego na dzisiaj przygotowałam Wam dwa krótkie ćwiczenia. Zapraszam Was do umysłowej “siłowni”!

Przygotujcie kartkę papieru i długopis/ołówek.

ZADANIE 1. Zapamiętaj po kolei następującą listę zakupów,
a następnie zapisz ją na następnej stronie.

JABŁKO, BANAN, MANDARYNKI, KAPUSTA, GRUSZKA, KOPEREK,
CEBULA, ZIEMNIAKI, POMARAŃCZE, ARBUZ

ZADANIE 2. Zapamiętaj po kolei następującą listę zakupów,
a następnie zapisz ją na następnej stronie.

KOMBINERKI, MĄKA, PŁASZCZ, MAKARON, SZCZYPIOR,
SZAMPON, LAMPA, JAJKA, TRUSKAWKI, OKULARY

Witajcie!
Dzisiaj trochę muzyki! 🙂 I to jakiej! Zobaczcie jak wspaniale muzykuje Wasz kolega Szymon wraz z kolegami i koleżankami z zespołu KARNO!

Brawo!!!Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli Was usłyszeć na żywo!:)

ECEKON Karno (karno w języku kaszubskim znaczy grupa, zespół), w składzie: Dominik Sikora akordeon, Szymon Romańczuk kontrabas, Błażej Kiszelewski diabelskie skrzypce, Przemysław Richert trąbka. Instruktorzy: Krzysztof Najda i Jacek Birr. Zespół zadebiutował podczas Festiwalu Tradycji Kaszubskich w Chmielnie ? 30 lipca 2016 roku.

Repertuar zespołu:

Okrąc sa wkól, Jem jo rebok, Tu jest nasza ziemia, Na czółnie, Polka Zybszek, Kutrowa polka, Redunia, Dżek, Kaszubskie jeziora, Ceszme so, Wszesce razem, Kowal, Kukuwka, Hej morze, morze, Na sztrądze, Na Kaszebach, We nom drogę, Wiem jo wiem.

Święto Babci i Dziadka

Kochani! Dziś jest święto wszystkich babć a jutro dziadków. Z tej okazji pamiętajcie by złożyć im serdeczne życzenia. Proponuję byście zrobili dla nich kartki z życzeniami. Będzie to dla dziadków miła niespodzianka i pamiątka, którą zapewne umieszczą na honorowym miejscu. Powodzenia w działaniach!

Wyjątkowy dzień!

Witajcie!
Wasz kolega Łukasz świętował swoje 38 urodziny! Z tej okazji życzymy mu zdrowia, samych radosnych chwil i uśmiechu na co dzień 🙂 Celebrowanie dnia urodzin jest ważne dla każdego z nas, a sam fakt, że najbliżsi pamiętają o nas tego dnia sprawia wielką przyjemność i radość. Spójrzcie jak cudownie obchodził swoje urodziny Łukasz. Oby uśmiech pozostał na jego twarzy i nigdy nie zniknął! 🙂 Wszystkiego Najlepszego od nas wszystkich!!!

Bałwanek z patyczków

Za oknem mamy chłodną aurę. Korzystają z tego, że jest zima możemy odrobinę atmosfery tej pory roku przenieść do naszego domu. Powyższy film pokazuje jak zrobić drewniane bałwanki. Potrzebne materiały to patyczki do lodów, sznureczek, farbki, klej i papier. Instrukcja prezentuje jak krok po kroku, wykonać tą prostą konstrukcję. Jeśli na dworze brakuje śniegu, w ten sposób możesz zrobić swojego bałwanka. Miłej zabawy.

3. Poprawki
3. Poprawki

Jak zrobić kubek przy pomocy masy lejnej?

Na zajęciach w pracowni najczęściej wykorzystujemy glinę w postaci stałej. Jest to miękka, plastyczna masa, którą można dowolnie formować. Znacie ją doskonale i potraficie z niej zrobić wiele ciekawych rzeczy.

Do wytwarzania wielu przedmiotów możemy zastosować również masę lejną. Jest to również masa gliniana, tylko w postaci gęstej emulsji. Wlewa się ją do grubych gipsowych form. Zamykanych lub otwartych. Przedtem trzeba masę lejną bardzo dokładnie rozmieszać, żeby nie było żadnych grudek, a następnie przez lekkie stukanie naczyniem pozbawić pęcherzyków powietrza.

Żeby zrobić np. kubek, potrzebna jest forma dwustronna, zamykana plus denko. Łączymy wszystkie trzy części i owijamy gumką lub taśmą [rys.1]

Masę lejną wlewamy od góry i czekamy jakiś czas, żeby masa lejna zaczęła przylegać do ścianek.

Następnie pozostałą masę lejną wylewamy, a kubek pozostawiamy do przeschnięcia. Kiedy glina już zaczyna zastygać możemy wyciągnąć kubeczek i dzięki pętelce pozbawić go niedoskonałości jakie powstały np. na złączach [rys.2,3]

Teraz pozostaje już tylko poczekać aż kubek bardzo dokładnie wyschnie można wypalić na biskwit!

 

Kochani,
chciałabym się z Wami podzielić dzisiaj ćwiczeniami, które staram się wykonywać regularnie, a nazywają się one: “8 kawałków brokatu”. Są bardzo proste, wykonuje się je w wolnym tempie, nie zapominając o oddechu. Poniżej zamieszczam Wam filmik, który zilustruje Wam jak je wykonywać.Ćwiczenia te poprawiają pracę naszych wszystkich narządów wewnętrznych i wpływają na dobre samopoczucie. Polecam, spróbujcie! 🙂

List od Krzysztofa

Witajcie, poniżej zamieszczam wiadomość z fotorelacją od Waszego kolegi z WTZ:

“Dzień dobry! Nie mogę się już doczekać powrotu na warsztaty, a tymczasem podobnie jak Iza też wypełniam sobie czas czytaniem. Interesuję się historią z czasów panowania w Polsce królów więc najchętniej czytam o tym książki. Właśnie kończę już powieść Karola Bunscha p.t. ” Wawelskie Wzgórze”, opowiada ona o Władysławie Łokietku. Serdecznie pozdrawiam Krzysiek.”

My również pozdrawiamy i życzymy owocnej lektury!

ĆWICZENIA ODDECHOWE

Witam!

Dzisiaj zapraszam Was do wykonaniu kilku ćwiczeń oddechowych. Po kliknięciu w poniższy link zostaniecie przekierowani do dokumentu, w którym opisane i zilustrowane są podstawowe ćwiczenia poprawiające wydolność oddechową. Możecie dodać te techniki do swoich codziennych treningów – powinniście!

Powodzenia!

https://www.medicover.pl/Data/Files/storage_files/2020/8/3/5aaeb6f0-02e7-4817-ac09-cd1c82af5b8f/cwiczenia-oddechowe-zmniejszajace-stres-i-napiecie.pdf

CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA

Ciąg dalszy ciekawostek ze świata.

51. Najdłuższa nazwa miejsca na świecie ma 85 liter.

52. Radom ma o wiele większą powierzchnię niż Paryż. Liczba ludności Paryża jest prawie dziesięciokrotnie większa w Radomiu.

53. Kontynenty zmieniają się mniej więcej w tym samym tempie, w jakim rosną twoje paznokcie.

54. Japonia jest najbardziej narażonym na trzęsienia ziemi krajem na świecie.

55. Na Ziemi jest około 4 ?biliardy biliardów? bakterii.

56. Ludzie, którzy obecnie żyją, stanowią około 7 procent całkowitej liczby osób, które kiedykolwiek żyły.

57. Muhammad to najpopularniejsze imię na świecie.

58. Tylko 2 kraje mają w swojej fladze kolor fioletowy. Flaga Nikaragui ma tęczę pośrodku z pasmem fioletu, a flaga Dominiki przedstawia zdjęcie papugi, ptaka z fioletowymi piórami.

59. Afryka i Azja są domem dla prawie 90% ludności wiejskiej na świecie.

60. Najdroższa moneta na świecie została sprzedana za ponad 7 milionów dolarów.

61. Największa na świecie sztuczna rafa ostrygowa została stworzona w Maryland.

62. Rekordowe 92 kraje rywalizowały w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 2018 roku.

63. Czarne niedźwiedzie czasami hibernują się na szczytach drzew.

64. Ponad 52% Sudanu światowej populacji ma mniej niż 30 lat.

65. Na świecie istnieje ponad 24 stref czasowych.

66. Prawie połowa światowej populacji oglądała zarówno mecze Mistrzostw Świata FIFA 2010, jak i 2014.

67. Szacuje się, że Szwecja ma więcej wysp niż jakikolwiek inny kraj.

68. Istnieją 43 kraje, które wciąż posiadają rodzinę królewską.

69. Wszystkie gigantyczne pandy w ogrodach zoologicznych na całym świecie są wypożyczone z Chin.

70. Kanada ma 9% lasów na świecie.

71. Quelea jest najczęstszym ptakiem na Ziemi.

72. W 1889 roku królowa Włoch, Margherita Savoy, zamówiła pierwszą pizzę z dowozem.

73. Więcej osób mówi po chińsku (mandaryńsku) niż w jakimkolwiek innym języku.

74. Około jeden na 200 mężczyzn jest bezpośrednim potomkiem Czyngis-chana.

75. Kopenhaga jest najbardziej przyjaznym rowerom miastem na świecie.

76. Istnieje 41 krajów, które uznają język migowy za język urzędowy.

77. Globalny wskaźnik alfabetyzacji dorosłych wynosi około 86%. Z każdym pokoleniem, które mija, coraz więcej osób uczy się czytać, zgodnie z Organizacją Narodów Zjednoczonych ds. Edukacji, Nauki i Kultury (UNESCO). Dane pokazują ?znaczną poprawę wśród młodzieży pod względem umiejętności czytania i pisania oraz stałe zmniejszanie różnic między płciami. Pięćdziesiąt lat temu prawie jedna czwarta młodzieży nie posiadała podstawowych umiejętności czytania i pisania w porównaniu do mniej niż 10% w 2016 r. ?

78. Facebook ma więcej użytkowników niż USA, Chiny i Brazylia łącznie.

79. Tylko Gambia i Bahamy formalnie zawierają ?The? w nazwach swoich narodów.

80. Wszystkie mrówki na Ziemi ważą mniej więcej tyle samo, co wszyscy ludzie. Całkowita populacja ludzi żyjących na Ziemi nie przekroczyła nawet 8 miliardów. Jednocześnie w danym momencie krąży 10 biliardów (10 000 000 000 000 000) pojedynczych mrówek.

81. Oceany zawierają prawie 200 tysięcy różnych rodzajów wirusów.

82. Nowozelandczycy mają więcej zwierząt domowych niż ludzie w jakimkolwiek innym kraju. 68% gospodarstw domowych w kraju ma zwierzaka. Amerykanie również uwielbiają futrzanych przyjaciół, dlatego ponad połowa wszystkich amerykańskich domów ma psa lub kota.

83. Tokio jest największym miastem na świecie z 37 milionami mieszkańców. Tokio to prężnie rozwijające się miasto, nie tylko według japońskich standardów, ale także w porównaniu z miastami na całym świecie. Kolejne największe miasto to Delhi w Indiach (29 milionów mieszkańców) i Szanghaj w Chinach (26 milionów).

84. Interpol rozpoczął działalność w 1914 r., kiedy prawnicy z 24 krajów spotkali się, aby omówić metody szukania zbiegów.

85. Podczas gdy czworo dzieci rodzi się na Ziemi co sekundę, szacuje się, że około dwóch osób umiera w tym samym czasie. Oznacza to, że co minutę umiera 105 osób, 6316 osób co godzinę, 151 600 osób każdego dnia i 55,3 miliona osób rocznie.

86. Najstarszy hotel na świecie działa od 705 roku n.e. Nishiyama Onsen Keiunkan w Yamanashi w Japonii jest rekordzistą Guinnessa jako najstarszy hotel na świecie. Hotel z gorącymi źródłami znajduje się u podnóża oszałamiających gór Akaishi i działa od czasu założenia go przez Fujiwara Mahito w 705 r. Od tego czasu jest w rękach około 52 pokoleń jednej rodziny od ponad 1300 lat.

87. Ziewanie chłodzi mózg. Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Wiedniu sugerują, że ziewanie może odgrywać istotną rolę w chłodzeniu naszego mózgu. Jednak ziewanie w celu ochłodzenia mózgu ?nie działa?, gdy temperatura zewnętrzna jest tak wysoka jak ciało, wyjaśnił Jorg Massen, główny autor badania.

88. Przepłynięcie pełnej długości rzeki Mississippi zajmuje 68 dni. 4 lipca 2002 r. Pływak maratonowy Martin Steel rozpoczął podróż w północnej Minnesocie, płynąc rzeką Mississippi o długości 2348 mil, starając się być pierwszą osobą, która płynie na całej jej długości. 9 września osiągnął swój cel, a po niesamowitej 68-dniowej podróży znalazł się w Zatoce Meksykańskiej w Luizjanie. Płynął około 34,5 mil dziennie.

89. Jabłko może istnieć do 10 miesięcy. Według Departamentu Rolnictwa USA, jeśli zerwiesz jabłko z drzewa, minie kilka tygodni, zanim zacznie mięknąć i gnić. Ale jeśli przechowujesz całe zbiory w ?kontrolowanych warunkach atmosferycznych?, będzie to istniało do 10 miesięcy

90. Słowo ?tragedia? pochodzi od starożytnego greckiego słowa oznaczającego ?pieśń kozła?. Chociaż ?tragedia? to słowo, którego używamy do określenia strasznego wydarzenia lub smutnego wyniku, wywodzi się ono z angielskiego słowa ?tragedia?, które można prześledzić od ?trag?dia? średniowiecznej łaciny i łacińskiej ?tragoedia?. i które finalnie pochodzi od starożytnego greckiego słowa ?trag?idía?, co oznacza ?pieśń kozła?.

91. Termin ?astronauta? pochodzi od greckich słów oznaczających ?Gwiazda? i ?marynarz?.

92. Za niegrzeczne uważa się pisanie czerwonym tuszem w języku portugalskim.

93. W każdej chwili na Ziemi ma miejsce około 2000 burz.

94. Michał Anioł nie cierpiał malować Kaplicy Sykstyńskiej i napisał o tym wiersz.

95. Ponad milion planet Ziemi zmieściłby się w jednym Słońcu.

96. Kiedyś litera Z została usunięta z alfabetu na aż 200 lat.

97. Lody o smaku węgorza można kupić w Japonii.

98. Dreszcze, które odczuwasz podczas słuchania muzyki, spowodowane są przez dopaminę uwalniającą do mózgu.

99. Największa na świecie dynia ważyła więcej niż samochód.

100. Przeciętny, dorosły Polak wypija 94 litry piwa rocznie. Wychodzi na to, że statystyczny Polak wypija pół litra piwa co drugi dzień.

Czytajcie bo naprawdę warto.

Pozdrawiam Was serdecznie.

 

Odczytywanie godzin

Wczoraj mogliśmy poznać sposób na zrobienie swojego, własnego zegara, na którym możemy uczyć się odczytywania godzin. Dzisiejszy filmik pokazuje co to jest zegar, do czego służy, tłumaczy jak zegar jest zbudowany i przede wszystkim uczy jak go używać czyli rozpoznawać, która jest godzina (z dokładnością do minuty). Nie ważne czy to jest duży zegar na ścianie, czy mały zegarek na rękę, wszystkie okrągłe zegary mają podobną budowę. Mają kształt okręgu lub koła, które nazywa się tarczą zegara. Na tarczy zegara mamy punkty i liczby oznaczające godziny, rozłożone na okręgu. Ale dlaczego te punkty i godziny są na okręgu a nie w linii prostej, np. na jakiejś linijce? Ten film tłumaczy do czego służy tarcza zegara, mała/krótka wskazówka i duża/długa wskazówka. Możecie połączyć wiedzę zdobytą dzisiaj, z zegarem zrobionym przez was w oparciu o wczorajszy film. Da wam to przyjemność z tworzenia i zdobywania umiejętności. Miłej zabawy.

Odśnieżanie posesji i chodników

Witajcie! Zima nie odpuszcza, więc dziś trochę o obowiązkach właścicieli nieruchomości, którzy cieszą się z posiadania własnego domu, ale zimą mają za to więcej obowiązków. Gdy pada śnieg, warto pamiętać, że właściciel nieruchomości (a także użytkownik wieczysty) jest odpowiedzialny za to, żeby chodnik przed nią był odśnieżony. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi mandat, nie wspominając o ryzyku złamania czy skręcenia nogi. Obowiązek odśnieżania wynika z zapisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 13 września 1996 r. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów należy nie tylko zgarnąć śnieg, ale i skuć lód tak, by nikt na chodniku się nie poślizgnął. Przy czym w świetle w/w ustawy chodnikiem jest wydzielona część drogi publicznej, która służy do ruchu pieszego i jego położona bezpośrednio (to ważne) przy granicy nieruchomości.

W przypadku domów wielorodzinnych odpowiedzialność za odśnieżenie chodnika spoczywa na wszystkich mieszkańcach, ale najczęściej zajmuje się tym zarządca wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest wynajmowanie do tego celu firmy, która nie tylko zajmuje się wykonaniem pracy, ale i przejmuje odpowiedzialność za ewentualne konsekwencje niedopełnienia obowiązku. I nie chodzi bynajmniej o sam mandat, ale o sytuację, w której ktoś poślizgnie się i stanie mu się krzywda. Jeśli do nieszczęśliwego wypadku dojdzie przez to, że chodnik był nieodśnieżony, poszkodowany ma prawo domagać się odszkodowania.

Poniżej zdjęcia i filmik Waszego kolegi Łukasza P., który dzielnie pomaga w odśnieżaniu podwórka i chodnika. Brawo Łukasz!

Origami- chiński smok

Witajcie!
Dzisiaj zapraszam Was do podjęcia próby wykonania smoka techniką origami, który jest jednym z najważniejszych, a zarazem najbardziej charakterystycznych chińskich zwierząt. Zupełnie inaczej niż w Europie, w Chinach utożsamia się go z dobrocią i szczęściem. Reprezentuje on męską energię yang. Talizmany z jego wizerunkiem napełniają właścicieli pozytywną energią. Smok odgrywa ważną rolę podczas tradycyjnych obrzędów, m.in. ślubnych. Jest też jednym z 12 zwierząt chińskiego znaku zodiaku i jednocześnie władcą wody. Smokom w odcieniach błękitu i zieleni przypisuje się pomyślność i zdrowie.
Zapraszam do pracy!

Zegar

Dziś dowiemy się jak zrobić zegar, który posłuży nam do uczenia się określania godzin. Do płyty CD przyklejamy wycięte (np. z gazety) cyferki i liczby, tworząc tarczę zegara. Z zielonego papieru wycinamy dwa połączone ze sobą kółka, z pomarańczowego papieru wycinamy dwa kółka (mniejsze od zielonych), a z żółtego dwie wskazówki. Pomarańczowe koła naklejamy na zielone, a następnie całość przyklejamy do tarczy budzika od spodu. Wskazówki nabijamy na pinezkę a następnie wbijamy w przyklejony od spodu do płyty kawałek styropianu lub korek. Z tekturki wycinamy podstawkę dla budzika, nacinamy w dwóch miejscach i w nacięcia wkładamy płytę.

Świeczniki

Pamiętacie nasze gwiazdki na tealighty? Wszystkie zostały sprzedane na kiermaszu  świątecznym, z czego się bardzo cieszymy:) Ale można teraz zrobić nowe świeczniki w taki sam sposób w dowolnych kształtach. Może pamiętacie jak powstawały świąteczne gwiazdy, a jeśli nie, to chętnie przypomnę;)

Najpierw trzeba równo rozwałkować glinę na grubość około 1 centymetra, a potem powycinać w niej dowolne kształty. Mogą być nieregularne lub odrysowane od szablonu. Szablon obrysowujemy wykałaczką, a następnie tą samą wykałaczką dociskamy mocno do podłoża odcinając nasz wybrany kształt od reszty gliny.

Teraz przykładamy świeczkę lub foremkę w kształcie kółka, nieco większą niż nasz tealight(pamiętamy, że glina się kurczy mniej więcej o 30 procent) i odrysowujemy. Następnie narzędziem do wydrążania usuwamy środek mniej więcej do połowy wysokości.

Teraz pozostaje już tylko czekać aż glina wyschnie, a potem wyszlifować ją papierem ściernym.

Święto naszych dziadków (21-22 stycznia)

Moi Drodzy,
niebawem będziemy obchodzić Dzień Babci i Dziadka. Uroczystości są świetną okazją do tego, aby uhonorować najstarszych członków naszych rodzin oraz pokazać im, jak wiele dla nas znaczą.
Przedstawiam Wam kilka ciekawostek związanych z Dniem Babci i Dziadka.
Pierwsze swoje święto miały babcie. Na taki pomysł wpadły osoby związane z tygodnikiem “Kobieta i Życie”. Pierwszy raz w Polsce Dzień Babci obchodzono już w 1964 roku. Dziadkowie musieli jeszcze trochę poczekać na swoje święto, właściwie do lat 80. XX wieku, gdy tradycja ta przyszła ze Stanów Zjednoczonych. W USA, w 1978 roku, Kongres zatwierdził bowiem Narodowy Dzień Dziadków, który od tamtej pory jest obchodzony przez Amerykanów we wrześniu. W Polsce z kolei postanowiono do Dnia Babci dołożyć Dzień Dziadka i pozwolić seniorom, by świętowali wspólnie przez dwa dni. Święto poświęcone naszym babciom wypada 21 stycznia, a uroczystości związane z dziadkami dzień później, czyli 22 stycznia. Już dziś pomyślcie w jaki sposób możecie sprawić im radość.
Pozdrawiam Was serdecznie!

Proste jak drut

Robienie na drutach kojarzy się na ogół z nudną, skomplikowaną i archaiczną umiejętnością. Fakt, że dawniej po prostu  było trudniej o wszystko, natomiast obecnie mamy duży wybór różnorodnych produktów w sklepach i powinniśmy być z tego zadowoleni. Jednak nie każdy tego chce i lubi iść najprostszą drogą.

Dlaczego warto spróbować dziergania:
– bo jest to proste i jeśli się tylko chce, można się łatwo nauczyć. Wystarczy tylko pojąć podstawowe ruchy i ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć;
– bo jest przydatne – umiejętność ta pozwala wykonać coś oryginalnego, czego nie mamy szansy nigdzie kupić lub na co nas po prostu nie stać;
– robienie na drutach relaksuje, pozwala się wyciszyć, wypełnia czas (zwłaszcza zimowy) i motywuje do działania
– bo jest tanie – pozwala zaoszczędzić, a przede wszystkim wykonać coś o wiele lepszej jakości.

Jedna z Waszych koleżanek – Kasia K., postanowiła przypomnieć, tę technikę i pochwaliła się sweterkami, które wyszły ostatnio spod jej rąk. Prawda, że prezentują się fantastycznie?

Poniżej filmiki instruktażowe, pokazujące krok po kroku jak zacząć robienie na drutach. Zapraszam do dziergania!

https://www.youtube.com/watch?v=0KrzBSPJ-o8

https://www.youtube.com/watch?v=fmKtT-ccdJs

Niespodzianki przyrodnicze

Dlaczego piszę o amarylisie: Nasza koleżanka Agnieszka przysłała zdjęcie kwiatu doniczkowego, który nieoczekiwanie zakwitł w styczniu, czyli zimową porą. Przez cały rok w doniczce były tylko dwa liście i mama Agnieszki chciała już wyrzucić go z domu. Ale na szczęście dała mu jeszcze jedną szansę. Pomiędzy liśćmi zaczął wyrastać zdrowy pęd z pąkiem kwiatowym na czubku. A teraz sami możecie zobaczyć, jaki okaz Agnieszka nam prezentuje.

Amarylis to oryginalna roślina dekoracyjna pochodząca z Ameryki Południowej oraz Środkowej. Jej znakiem rozpoznawczym są piękne, duże kwiaty na bezlistnej łodydze, dzięki którym w subtelny oraz niezwykle elegancki sposób zdobi pomieszczenia mieszkalne. Cieszy się popularnością zarówno wśród projektantów wnętrz, jak i osób skłonnych poświęcić więcej czasu na uprawę roślin doniczkowych. I chociaż wymaga on regularnej pielęgnacji, jest stosunkowo łatwy w utrzymaniu.

Roślina pielęgnowana w ten sposób zaczyna kwitnąć mniej więcej 6 tygodni od zasadzenia cebulki w ziemi. Wypuszcza ona kwiaty jesienią lub zimą, zatem przypomina nam wiosnę w chłodniejsze dni. Dzięki temu możemy przewidzieć moment, w którym amarylis osiągnie swoją najlepszą prezencję i wyhodować jego kwiaty na Boże Narodzenie, przez co zyskamy nietuzinkową świąteczną ozdobę.

Amarylis lubi wilgoć, zarówno w ziemi, jak i w powietrzu, zatem należy go podlewać 2-3 razy w tygodniu oraz zwiększać ilość wody w okresie kwitnienia. Dodatkowo możemy spryskiwać jego łodygi oraz pąki delikatną mgiełką, dzięki czemu będzie on odpowiednio nawodniony z każdej strony.

Oczywiście  na spacer na świeżym powietrzu zawsze trzeba znaleźć czas:

Skarbonka

Witajcie, dziś możemy zapoznać się z pomysłem na zrobienie skarbonki z łatwo dostępnych materiałów. Potrzebny będzie tylko karton, klej oraz coś do kolorowania, mogą być farbki. Na kartonie odrysowujemy 2 razy szablon świnki, uszy i ogon i wycinamy. Również z kartonu wycinamy 2-3 pasy przez całą długość o szerokości 4 cm (mogą być szersze, wtedy skarbonka będzie większa). Zakładki znajdujące się wokół świnki składamy do wewnątrz tzn. tak, aby po postawieniu ścianek zakładki znajdowały się pomiędzy nimi, a nie na zewnątrz. Pas z kartonu spłaszczamy. Zakładki przy ściankach świnki smarujemy klejem i przyklejamy pas tektury wokoło zaczynając od spodu głowy, następnie wierzch, tułów i nogi. Jeżeli pas tektury jest za krótki, bierzemy kolejny, smarujemy koniec klejem i kontynuujemy oklejanie.

Na grzbiecie, zaznaczamy ołówkiem mały prostokąt ? otwór na pieniążki ? i wycinamy go nożykiem. Rozsmarowujemy klej na wszystkich łączeniach, starając się pozatykać wszystkie otwory. Przyklejamy ogon oraz uszy i zostawiamy do wyschnięcia kleju. Malujemy całą świnkę farbami ? dobrze jest nałożyć dwie warstwy farby. Po wyschnięciu domalowujemy oczy, ryjek i raciczki. Po wyschnięciu świnka jest gotowa.

 

Duet kokosanek

Będąc w klimacie słodkości nie mogłabym nie podać Wam przepisu na moje ulubione kokosanki 🙂 Czas ich przygotowania wynosi 40 minut. Zarezerwujcie zatem dłuższą chwilę, aby uraczyć się tym smakołykiem.

Składniki:

  • 200 g wiórków kokosowych,
  • 350 g cukru,
  • 1 opakowanie cukru waniliowego,
  • 5 białek,
  • 50 g czekolady deserowej.

Sposób przygotowania:
1. Do miski, którą umieszczamy nad garnkiem z parującą wodą, wsypujemy cukier, cukier waniliowy, wiórki kokosowe oraz wlewamy białko. Mieszamy do momentu uzyskania gorącej jednolitej masy, następnie miskę zdejmujemy z garnka i odstawiamy do wystudzenia.
2. Wystudzoną masę dzielimy na 2 części. Do jednej z nich dodajemy posiekaną czekoladę.
3. Za pomocą worka cukierniczego wyciskamy kokosanki na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy w piekarniku przez 12-16 minut w temperaturze 170C z termoobiegiem lub 180C bez termoobiegu. Powodzenia! 🙂

TRENING FUNKCJONALNY …

Witam!

Dzisiaj kolejna dawka informacji. Tym razem zapraszam Was do zapoznania się z artykułem poruszającym zagadnienie treningu funkcjonalnego. Klikając w poniższy odnośnik (fotografię) zostaniecie przekierowani do tekstu, którego Autor bardzo prosto opisuje podstawowe zasady takiego treningu, jego cele i efekty jakie przynosi.

Miłej lektury 😉

Trening funkcjonalny - co to takiego?